Poczuj wilczy zew!
Obrazek w tle

Bałkańskie góry, czyli mnogość możliwości

Bośnia i Hercegowina przez Ola Zagórska-Chabros

Wielu osobom Bałkany kojarzą się z morzem, wypoczynkiem na plażach Chorwacji lub Czarnogóry oraz błogim lenistwem. Jednak Półwysep Bałkański to bardzo górzysty region, gdzie istnieje możliwość uprawiania najrozmaitszych odmian turystyki aktywnej. Wystarczy tylko spojrzeć na mapę któregokolwiek ze znajdujących się tam krajów, by dostać oczopląsu od ilości znajdujących się tam pasm górskich.

A jak Albania

Albania jest drugim po Szwajcarii najwyżej położonym krajem w Europie. Dla nas, górołazów oznacza to ni mniej, ni więcej, że na terenie całego państwa znajdziemy mnóstwo szczytów do zdobycia (również nad morzem, w szczególności wzdłuż południowego wybrzeża kraju). Problem z Albanią jest jeden – góry nie są w żaden sposób zagospodarowane. To oczywiście może być plusem, jednak generalnie brak jest dobrze wyznaczonych szlaków, dokładnych map, nie ma służby ratunkowej (jej funkcję czasem pełni wojsko). Trzeba zatem dobrze się do trekkingu przygotować, ale wspaniałe widoki i niesamowita różnorodność górskich krajobrazów rekompensuje wysiłek. Gdzie na pewno warto zajrzeć? W masyw Korabu z najwyższym szczytem Albanii (oraz jednocześnie Maceodnii) czyli na Maja e Korabit. Sporą popularnością cieszą się także góry Prokletije (Alby Albańskie/Góry Przeklęte) z bazą w Theth lub w Valbonie.

B jak Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jest nieco rzadziej odwiedzana przez turystów, którzy jednak dużo bardziej ciągną w stronę wybrzeża (BiH ma do swej dyspozycji jedynie wąski skrawek wybrzeża Adriatyku). Jednak dla fanów górskich wędrówek czy jazdy na rowerze w nieco bardziej urozmaiconym terenie, to mały raj na ziemi. Wystarczy odwiedzić Sarajewo, by zorientować się, że w jego najbliższych okolicach jest kilka ciekawych szczytów do zdobycia. Trebeivć  znajdujący się na obrzeżach stolicy, Bjelasnica oraz Ogorjelca – dwie góry, na których odbywały się olimpijskie konkurencje w trakcie Zimowej Olimpiady w 1984 roku. Jednak również w innych częściach Bośni i Hercegowiny znajdziemy liczne, górskie pasma, a na szczególną uwagę zasługuje masyw Prenji oraz Sutjeska. Jest jednak pewna kwestia, na którą w tym bałkańskim kraju trzeba szalenie uważać. Wiele terenów po ostatniej wojnie z lat 90. jest jeszcze zaminowanych i to niestety tyczy się głównie obszarów górskich. Dlatego bezwzględnie należy trzymać się wydeptanych, wyznaczonych ścieżek oraz zapoznać się z mapą znajdującą się na stronie bhmac.org.

B jak Bułgaria

Cóż, Bułgaria w Polsce kojarzy się ze Złotymi Piaskami i Słonecznym Brzegiem, wielkimi hotelami i tłokiem na plażach. Ale kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej, bo oprócz popularnego wybrzeża i ciekawych zabytków, ma też wspaniałe góry. Wystarczy tylko wspomnieć o dwóch najpopularniejszych pasmach, czyli Rile i Pirynie, by zrozumieć o co chodzi.

C jak Chorwacja

Kraj ten w pierwszej kolejności kojarzy się z morzem. Jednak wśród wspinających się osób, w szczególności Paklenica jawi się jako wspinaczkowa „Mekka”, gdzie w ciepłych skałach, przy praktycznie zawsze dobrej pogodzie, można pokonywać kolejne drogi i przewieszenia. Jednak również osoby lubiące trekking, będą miały tu co robić. Czy to w Paklenicy, czy choćby w Biokovie znaleźć można liczne mniej lub bardziej wymagające szlaki.

C jak Czarnogóra

Sama nazwa tego bałkańskiego kraju nasuwa nam na myśl dużo górskich możliwości. I jest to właściwy tok rozumowania. Owszem, czarnogórskie wybrzeże jest mocno zatłoczone, ale i w niektórych pasmach górskich spotkamy całkiem sporo turystów. Tak się rzecz ma m.in. z Durmitorem, który porównywany się do naszych rodzimych Tatr. Sporo osób dociera również w pasmo Lovocen, które góruje nad Boką Kotorską, zwaną „fiordem nad Adriatykiem”. Pięknie jest również w górach Prokletije, Biogradskiej Gorze oraz Sinjajevinie. Generalnie jest tam w czym wybierać!

K jak Kosowo

Kosowo wciąż rozwija się pod kątem turystyki, ale osoby fascynujące się górami zaglądają tu coraz częściej. Po pierwsze ze względu na szlaki w górach Prokletije (w tym via ferraty), w Mokrej Gorze czy Szar Planinie. Wspaniałe krajobrazy, dziewicza przyroda i absolutne pustki w górach sprawiają, że Kosowo jawi się jako idealne miejsce dla tych, którzy chcą się nieco odciąć od rzeczywistości.

M jak Macedonia

Ten niewielki, bałkański kraj często jest przez turystów pomijany. Dlaczego? Bo ma pecha. Nie posiada bowiem dostępu do morza, w efekcie wydaje się wielu osobom mało atrakcyjny. Ale dla tych, którzy od plażowania wolą trekking, Macedonia ma naprawdę sporo do zaoferowania. Wszędzie, gdzie się tam nie pojedzie, są większe lub mniejsze góry. Najpopularniejsze to Galicica, Korab i Mavrovo, Pelister i Baba czy Szar Planina. Nawet będąc w stolicy kraju, w Skopje, można się wybrać na przyjemny trekking na szczyt góry Vodno z Krzyżem Milenijnym i dalej do Kanionu Matka, jednej z większych atrakcji całej Macedonii.

R jak Rumunia

Rumunii pod kątem gór chyba przedstawiać nie trzeba. W końcu od lat wśród górołazów z Polski cieszy się sporym uznaniem. Góry Bucegi czy Transfogarskie to tylko jedne z popularniejszych pasm w tym kraju. Wybór jest ogromny, szlaków jest mnóstwo, a i infrastruktura schroniskowa jest na całkiem dobrym poziomie (oczywiście nie wszędzie, ale na pewno pod tym kątem Rumunia wyróżnia się na tle innych krajów).

S jak Serbia

Serbia również coraz częściej odwiedzana jest przez turystów spragnionych górskich wędrówek. Na szczególne uznanie zasługuje pasmo Góra Tara oraz Zlatar. Lecz również w innych pasmach jest równie pięknie.

Dlaczego w góry na Bałkany?

Przede wszystkim dlatego, że można na Bałkany wracać sukcesywnie, rok do roku i nie wyczerpać trekkingowych i rowerowych możliwości w tym regionie. Z roku na rok przybywa nowych tras i szlaków, na których jednak nie spotkamy tłumu turystów. To cudowna i miła odmiana, w szczególności jeśli pomyślimy sobie o naszych rodzimych Tatrach. Dodatkowo bałkańskie góry są czasami nieco bardziej wymagające, głównie ze względów nawigacyjnych, co dla wielu osób stanowi też swoisty wabik. Ale jedno jest też pewne – ich piękno jest niezaprzeczalne!

 

 

Zobacz inne relacje podróżnika

1 Opinia
  • "Kawał trasy"

    Wspaniała relacja 😉

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Bośnia i Hercegowina

Wskazówki dojazdu
0

Twój Koszyk

Link do zmiany hasła został wysłany na Twój adres e-mail