fbpx

Jak spakować górski plecak turystyczny?

Wymarzona wycieczka już zaplanowana. Ubrania, sprzęt i akcesoria zgromadzone. Jeszcze tylko jeden krok – zapakowanie plecaka. Czy mogę wrzucić rzeczy, ot tak po prostu. Czy rozmieszczenie rzeczy ma wpływ na mój komfort? Jaki system w plecaku najlepiej sprawdzi się latem, a który zimą?

Co kryje się pod tajemniczym słowem system nośny. W skrócie są to szelki, pas biodrowy i piersiowy, których używamy do noszenia worka z dobytkiem. Szelki powinny być wykonane z siatki lub gąbki, tak aby również odprowadzały nadmiar ciepła. Im większy plecak, a zarazem jego ciężar, tym szelki będą bardziej masywne – aby poradzić sobie z większym obciążeniem. Mniejsze plecaki mają słabo rozbudowany pas biodrowy, bo ciężar opiera się głównie na ramionach. W większych modelach (od około 50 litrów) pas biodrowy będzie bardziej rozbudowany, gdyż na nim spoczywać będzie większa część ciężaru.

Popularne, zwłaszcza latem, są plecaki z siatką dystansową. Odchylają one tył plecaka, tworząc puste miejsce pomiędzy nim, a naszymi plecami. Latem czujemy powiewy powietrza! Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie wzrasta nasz komfort podczas upalnych dni. Niestety są też cienie tego rozwiązania. Z racji wygięcia w łuk, trudno tam zapakować większe, sztywne rzeczy np. książki lub laptopa. Sam plecak jest też odrobinę cięższy od klasycznego.

Tu szczególnie polecamy całą serię plecaków ACS Jack WolfskinZOBACZ

 

Zapraszamy na bloga: http://blog.e-horyzont.pl/jak-spakowac-plecak-turystyczny-przed-wyjsciem-w-gory-system-nosny-ma-znaczenie/

 

Leave a Reply