Uwielbiasz biwaki i długie wyprawy na łonie natury? Niezbędnym elementem Twoich podróży będzie zatem kuchenka turystyczna. Suchy prowiant spożywany przez całą wyprawę jest udręką, a ciepła zupa lub herbata – marzeniem. Gorący posiłek nie tylko skutecznie Cię rozgrzeje i nasyci, ale też poprawi humor.

Na początku musisz zastanowić się w jakim celu będziesz używał kuchenki turystycznej. Jeśli wystarczają Ci wyłącznie zupki chińskie, kawa i herbata potrzebujesz zupełnie innego modelu niż pasjonaci wyszukanej kuchni. Ważne jest również , czy zabierzesz ją w piesze wędrówki, rowerowe wyprawy czy podróże samochodem lub samolotem. Znaczenie ma także położenie celu Twojej podróży – nie wszystkie kuchenki sprawdzają się na dużych wysokościach czy w ujemnych temperaturach. Kilka modeli posiada funkcję ochrony płomienia przed wiatrem. Nie bez znaczenia jest również prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, a więc łatwość naprawy, czy nawet odpowiedniego uruchomienia.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kuchenek turystycznych. Można je podzielić ze względu na kilka parametrów.

KUCHENKI GAZOWE

Są proste w użyciu, lekkie oraz poręczne, a ich dodatkową zaletą jest fakt, że nie brudzą naczyń. Jednak należy uważać na spadek ciśnienia atmosferycznego oraz temperatury, ponieważ na dużych wysokościach mogą się okazać po prostu niewydolne. Problemem może być także trudna dostępność butli i kartuszy oraz zakaz wnoszenia ich na pokład samolotu. Palniki gazowe to wydatek rzędu 50 – 150 zł., zaś na kartusze musimy wydać do 40 zł. Kuchenki gazowe najlepiej sprawdzają się na biwakach.

Dobrym przykładem przystępnej cenowo i funkcjonalnej kuchenki będzie model TREK marki Pinguin

Zapraszamy na bloga: http://blog.e-horyzont.pl/jak-wybrac-kuchenke-turystyczna/

Leave a Reply