Chcesz kupić uniwersalne obuwie trekkingowe i od kilku dni przeglądasz oferty sklepów, kuszące wysoką jakością, najnowszą technologią i wygodą? Niestety muszę Cię zawieźć, pomimo reklam i gwarancji, uniwersalne obuwie trekkingowe nie istnieje. Masywne buty są idealne na zimowe wyprawy w góry, zaś lekkie półbuty okazują się niezbędne na wędrówki po niskich terenach.

Nie bez znaczenia jest stosunkowo wysoka cena obuwia trekkingowego, często jest to najdroższa – obok kurtki przeciwdeszczowej – część wyposażenia, dlatego nie powinien być to zakup pochopny. Należy się zastanowić nad warunkami panującymi w miejscu wspinaczek, podejść czy wędrówek, ważny jest również przewidywany czas wyprawy. Najbezpieczniej ten rodzaj obuwia przymierzyć w stacjonarnym sklepie i przekonać się, czy w rzeczywistości są tak wygodne jak zapewnia nas producent. Pamiętaj, że obolałe i otarte stopy mogą zepsuć nawet najbardziej wyczekiwany i ekscytujący wyjazd.

Materiał obuwia trekkingowego – skóra czy tkanina? Z membraną czy bez membrany?

Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Trudno jednoznacznie powiedzieć, który materiał jest lepszy. Buty skórzane zwykle są cięższe, sprawiają solidniejsze wrażenie – wybierane są zwykle na górskie wędrówki, także zimą. Buty z wstawkami z tkaniny (np. Cordury DuPont) z reguły są lżejsze od swoich skórzanych odpowiedników, lepiej tez współpracują z wodoodpornymi membranami. Wybierane są np. na letnie trekkingi.

Membrany stosowane w obuwiu trekkingowym to zwykle Gore-tex (membrana stosowana w butach firm AKU Hanwag czy Meindl oraz Texapore (obuwie Jack Wolfskin) Membrany gwarantują komfortową ochronę stóp, dzięki porowatej strukturze znajdującej się w materiale, której faktura jest znacznie mniejsza od cząsteczki wody, ale ok. 700 razy większa od cząsteczki pary wodnej. Jednak ten rodzaj obuwia może nie sprawdzić się w wyższej temperaturze powietrza, która zmniejszy skuteczność przenoszenia cząsteczek pary wodnej przez membranę. Natomiast buty trekkingowe bez membrany wymagają wyjątkowo dokładnej i regularnej impregnacji, tak by zachować nieprzemakalność i komfort suchych stóp podczas marszu.

Ciekawą propozycją na długie wędrówki będą buty marki Jack Wolfskin IMPULSE TEXAPORE O2 MID

Można w nich łatwo pokonywać wymagające tereny przy każdej pogodzie! Wyposażone są w wyjątkowo stabilną cholewkę, która optymalnie podpiera staw skokowy, śródstopie i piętę. Gwarantują to stabilizujące elementy, które zostały zastosowane dodatkowo do skóry. Buty są nieprzemakalne i oddychające. Aby nawet po trzech dniach ciągłego deszczu nadal można było cieszyć się każdym krokiem na wyprawie.

 

Zapraszamy na bloga: http://blog.e-horyzont.pl/jakie-buty-trekkingowe-wybrac-i-na-co-zwrocic-uwage/

 

Leave a Reply