Adam Wajrak

Dziennikarz, pisarz, działacz na rzecz ochrony przyrody

Prelekcja:

„Wilki w Puszczy Białowieskiej” – Niezwykłe zwierzę w niezwykłym miejscu

Biografia:

Puszcza Białowieska jest jednym z niewielu miejsc, w których wilk nigdy nie został wytępiony, ludzie żyli z nim od lat w symbiozie – bez strachu. Tu także, jak zaledwie na kilku obszarach Europy, wykonano badania które dokładnie określiły (pozytywny) wpływ wilka na środowisko. Przygoda, wilcza mekka, walka o przyrodę – poznajmy fascynujący świat wilków w Puszczy Białowieskiej.

Ekolog i dziennikarz. Zajmuje się tematyką przyrodniczą, szczególnie dzikimi zwierzętami oraz wpływem człowieka na ich środowisko naturalne. Od 1997 roku mieszka w Teremiskach, wiosce położonej na jednej ze śródpuszczańskich polan w Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze.
Adam Wajrak często angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody, w 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy.

Otrzymał wyróżnienie Bohatera Europy przyznawane co roku przez amerykański tygodnik „Time” za obronę środowiska naturalnego (2005 r.). Wajrak był jednym z 37 laureatów i jedynym z Polaków w tym gronie. Książka Adama Wajraka „Wilki” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu.