Anna Jaklewicz

Archeolog, podróżniczka

Prelekcja:

„Być jak Indiana Jones – podróż śladami marzeń”

Biografia:

  • Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?
  • Chcę być jak Indiana Jones – odpowiadała mała Ania. I nigdy z tych marzeń nie wyrosła. Przekuła je w plan na życie – została archeologiem.

Jak wygląda zetknięcie dziecięcych marzeń z rzeczywistością? Czy każdy archeolog nosi kapelusz à la Indiana Jones? Czy praca badawcza przypomina życie filmowego bohatera?

Na te pytania odpowie Anna Jaklewicz – archeolog i podróżniczka, która zabierze nas na misję wykopaliskową do Afryki. Razem z naukowcami pracującymi w Sudanie będziemy odkrywać tajemnice starożytnych piramid, odsłaniać spod piasku stare grobowce i ukryte w nich zabytki. Dowiemy się czym zajmują się poszczególni członkowie wyprawy archeologicznej, jak datują znaleziska i co dzieje się z nimi po odnalezieniu.

Po zakończonej misji ruszymy w podróż po współczesnym Sudanie, by odwiedzić jego najciekawsze zakątki. W Chartumie zobaczymy taniec derwiszów – sufickich mistyków, weźmiemy udział w walkach plemienia Nuba i odwiedzimy targ wielbłądów. Na koniec udamy się do Kassali – miasta na pograniczu z Erytreą – ulubionego miejsca sudańskich nowożeńców.